חשיפה: אשד - חברת הניהול של מינהל הדיור
07.09.10 מאת אלעזר לוין
News1 
מלון באזור ים-המלח כבר נפגע מעליית מי התהום - שמו נשמר בסוד החברה מקדמת תוכניות לבניית מאות אלפי מ"ר במרכז הארץ סייעה בהעברת משרדי הבנק הבינלאומי.
לא רבים יודעים מי זו "אשד משאבי ניהול והנדסה", אף שהיא אחת מחברות הנדל"ן המובילות בתחום הממשלתי-מוסדי. News1 חושף היום את החברה, את בעליה ואת פעילותה. בין היתר, מתברר כי אשד היא חברת הניהול של חלק מנכסי מינהל הדיור הממשלתי - המחלקה במשרד האוצר המנהלת את רוב נכסי המדינה.
 
 

    

בראיון ראשון ובלעדי, מספר מנכ"ל החברה ובעליה, צפריר כהן (45): "חטיבת הנדל"ן, שהיא אחת מארבע החטיבות של אשד, מנהלת בין היתר כ-100 אלף מ"ר של מינהל הדיור הממשלתי. אנחנו מוציאים מכרזים, בוחנים חוות דעת כלכליות ושמאיות על טיב הנכס, גובים את דמי השכירות מהשוכרים ומוציאים להם חשבוניות מס".

דוגמה?

כהן: מתחם הרכבת מול קניון אילון ברמת-גן. המבנים - חלקם מחסנים - היו בעבר בבעלות רכבת ישראל, והיא החזירה אותם לאוצר, ומשם למינהל הדיור הממשלתי. אנחנו אחראים על השכרת המבנים, בין היתר לביתילי ולבסט-ביי. אנחנו אחראים גם על מבנים ממשלתיים, בעיקר בנייני משרדים בצפון הארץ.

מהם תחומי הפעילות הנוספים שלכם?

כהן: אנחנו מכשירים נכסים של משרד הביטחון למכרזים. באחרונה עוסקת החברה במכירת כ-100 דירות של משרד הביטחון. משרד הביטחון מנהל את נכסיו בנפרד ולא דרך מינהל הדיור.


מייעצים לבנקים, למקורות ולבזק

אתם מנהלים רק נכסים של המדינה?

כהן: בהחלט לא! פעילות נוספת שלנו היא הסדרת זכויות על נדל"ן, הנמצא בבעלות גופים מוסדיים. הסדרנו בעלות על נכס שחברת מקורות קנתה בגליל; גם הסדרנו נכסים רבים בירושלים. הלקוחות שלנו הם חברות ממשלתיות, בנקים וחברות ציבוריות.

מה באשר להשבחת נכסים?

כהן: החטיבה יועצת בנושא זה לגופים מוסדיים-ציבוריים, שיש להם נדל"ן והוא אינו במוקד הפעילות שלהם - בנקים, בתי חולים וחברת בזק. אנחנו מסייעים לחברות אלו עד לשלב התב"ע: בודקים את הזכויות המשפטיות של הנכס, את כדאיות השבחתו ושינוי היעוד שלו, וגם מייעצים מה כדאי לבנות על המגרש – בנייני מגורים, מרכז מסחרי או מלון. פעילותנו הביאה לאישור תב"ע בתוך תקופות קצרות יחסית, לאחר סחבת.

האם אתם מעורבים גם בפעילות יזמית?

כהן: בימים אלו אנחנו מאתרים בעבור עירייה מסוימת מגרש, שעליו תבנה את בית המשרדים החדש שלה. העירייה תוציא מכרז לבחירת יזם, שיבנה על-חשבונו את הבניין, וישכירו לעירייה לטווח ארוך, מה שקרוי עסקת BOT. לאחר מכן תמכור העירייה את הבניין הנוכחי שלה, בייעוץ שלנו.

מי עוסק בכך?

כהן: זוהי אחת הפעילויות של המחלקה הכלכלית שלנו, המונה כ-20 עובדים - עורכי דין, שמאים, כלכלנים ומנהלי נכסים.

באיזו עירייה מדובר?

כהן: מצטער, לא אוכל לנקוב בשם, אנחנו מחויבים לסודיות עסקית.

הדיסקרטיות אופיינית לחברת אשד. קשה לקבל דוגמאות ספציפיות, בנוסף לאלו שפורטו למעלה. זו כנראה גם הסיבה לכך שאשד כמעט שלא נחשפה עד היום לתקשורת. 120 עובדיה יושבים בבניין משרדים באור יהודה, ולא רבים יודעים על עצם קיומו. מחזור החברה הגיע אשתקד לכ-40 מיליון שקל.


מסייעים להציל את בתי המלון
חטיבת ניהול הסיכונים של החברה זכתה לפני כשלושה חודשים במכרז של החברה הממשלתית להגנת ים המלח, לעריכת סקר סיכונים. הנושא: בדיקת הפתרונות המוצעים לסכנה, שמלונות ים-המלח והכבישים יוצפו על-ידי בריכה מספר 5 של מפעלי ים המלח: בבריכה נצבר מלח רב, המביא לעליית פני המים, העלולים לפגוע בבתי המלון, וגם בכביש ראשי. זכייתה של החברה, ופרטים נוספים בעניין זה, פורסמו בגלובס ב-9 במאי. נמסר גם כי אשד תפעל בנושא זה בשנים הקרובות בשיתוף פעולה עם חברות ייעוץ בינלאומיות.

ל-News1 נודע, כי מלון אחד – שמו נשמר בסוד כדי לא להבריח תיירים – כבר נפגע מעליית מי התהום.

המדינה הקימה את החברה הממשלתית להגנת ים-המלח, המחפשת בקדחתנות פתרונות. אשד משאבי ניהול והנדסה מסייעת לחברה בניהול הסיכונים. הפתרון לטווח קצר הוא הגבהת הסוללות המפרידות בין הבריכה לבתי המלון. אולם ברור, שיש למצוא פתרון לטווח ארוך. שתי החברות בוחנות ארבעה פתרונות אפשריים:

הפסקת הפעילות בבריכה מספר 5 או צמצומה. מפעלי ים-המלח כבר הודיעו שיתנגדו בתוקף ובכל האמצעים להצעה מעין זו, שתפגע באחד המפעלים הגדולים של המדינה;
קציר מלח – פשוטו כמשמעו, לקצור מפעם לפעם את המלח בבריכה. ממשלת ירדן פועלת כך כבר 20 שנה בבריכות האשלג שלה, והקימה הר מלח. בישראל – מעריכים בשתי החברות – פתרון זה לא יעבוד, בשל התנגדות הארגונים להגנת הסביבה;

העתקת חלק מבתי המלון. זהו פתרון יקר מאוד, וברור שבתי המלון יתנגדו לכך. גם משרד התיירות מתנגד;
הקמת סוללות גבוהות עוד יותר, או בניית סכר שיקלוט את מי הבריכה. גם זה פתרון יקר.
החברה הממשלתית עומדת להגיש בקרוב את מסקנותיה. נראה, שכל פתרון מוצע יעורר מחלוקת ציבורית וכלכלית.
עסקים בת"א, בפ"ת, בכ"ס וברעננה

בדיקת News1 העלתה – למרות הדיסקרטיות של החברה - שורת עסקות שבהן הייתה מעורבת באחרונה:

תל אביב: אשד ניהלה את העברת משרדי הבנק הבינלאומי מ-7 מבנים ברחבי בעיר למגדל המשרדים החדש של החברה בשדרות רוטשילד. ההליך הושלם לפני חודשים אחדים. אשד לא התבקשה לסייע במכירת הבניינים הישנים מסיבה פשוטה: הבנק ישב בכל הבניינים כשוכר;
פתח תקוה: אשד מקדמת תוכנית של גוף מוסדי (אולי קופת חולים) לאישור תב"ע לבניית מגדל בן 14 קומות על מגרש, שכיום עומד עליו בניין בן שתי קומות;
כפר סבא: החברה מקדמת תב"ע של גוף מוסדי, שבבעלותו מגרש חניה, לשנות את יעוד המגרש, ולבנות במקום 120,000 מ"ר למגורים, למסחר ולחניה תת-קרקעית בת 6 קומות;
רעננה: קידום תב"ע לבניית 110,000 מ"ר משרדים וטכנולוגיה עילית.זה לא חשוב לחולדאי ולברקת

בחברת אשד משאבי ניהול והנדסה שתי חטיבות נוספות: יעוץ ארגוני והנדסי למפעלים, ותכנון-הקמה-ניהול של מערכים מורכבים. אבל דומה כי יותר מכל גאה צפריר כהן בפעילות התנדבותית שלו ושל החברה: עזרה לארגון "בטרם", המסייע ופועל למניעת תאונות ופגיעות בילדים ונוער עד גיל 17. כהן הוא חבר הוועד המנהל של "בטרם", ומעמיד את משאבי החברה ומומחיה, ללא תשלום, לרשות פעילות זו.

כהן מסביר: "ארגון הבריאות העולמי קבע, שהפגיעות בילדים ונוער הן "מגיפת האלף השלישי". המספרים בישראל מחרידים ומדאיגים: אשתקד נהרגו 150 ילדים כתוצאה מתאונות דרכים או פגיעות בבית הספר ובבית. מיליון ילדים(!) נפגעים מיד שנה, ו-250,000 ילדים(!) מגיעים מדי שנה לטיפול בחדרי המיון של בתי החולים. אנחנו תורמים ידע, זמן וניסיון לתוכניות להקטנת פגיעות נוראיות אלו".

- איך?

- כהן: אנחנו לוחצים ומשכנעים רשויות מקומיות להקים ועדות היגוי שיטפלו בנושא. הצלחנו כבר להביא להקמת 16 ועדות כאלו, בין היתר בבת ים, בהוד השרון ובנתניה. בראש כל ועדה עומד ראש העירייה או בכיר, ויושבים בה נציגים של אגפי העירייה הקשורים בבטיחות ילדים, מכבי האש ומגן דוד אדום. הוועדות סוקרות את המצב, מאתרות נקודות פגיעות ומכינות תוכניות מיידיות ורב-שנתיות להקטנת הפגיעה בילדים.

- האם בערים הגדולות תל אביב וירושלים הוקמו ועדות היגוי כאלו?

- צפריר כהן: לא! זה עולה כסף – וכנראה שרון חולדאי וניר ברקת חושבים, שיש להם דברים חשובים יותר מביטחון הילדים!

 |  ראשי |  מי אנחנו  |  חטיבות החברה  |  מדגם פרויקטים  |  בין לקוחותינו  |  דרושים  |  יצירת קשר  |  הוספה למועדפים  | 
אשד-משאבי ניהול והנדסה- www.eshed-m.co.il © כל הזכויות שמורות
אשד משאבי ניהול והנדסה
כתובת: אמות פארק טק, שד' מנחם בגין 5, בית דגן 5020000 טלפון:03-5386666 פקס: 03-6341617

  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל